Stratfor muretseb Venemaa naabrite pärast


Texases asuv globaalset luureanalüüsi pakkuv erafirma Stratfor (Strategic Forecasting) on oma selle aasta üldülevaates nägemas võimalust Venemaa aktiivsemaks ekspansioonipoliitikaks oma lähimas naabruses.

Stratfori analüütikud peavad Venemaa kasvava aktiivsuse üheks põhjuseks USA pühendumust vaid Afganistani ja Iraagi probleemidele, Ida-Euroopa teema ei pälvivat Valges majas suuremat tähelepanu.

Seetõttu püüdlevat Venemaa 2010. aastal Lääne (ja ka Türgi) mõju väljasurumist Ukrainast, Kasahstanist, Valgevenest, Armeeniast ja Aserbaidžaanist. Selle tegevuse eesmärgiks olevat poliitilise liidu taasloomine endise N. Liidu territooriumil.

Stratfori meelest kujuneb 2010. aasta lõpuks endisest Nõukogude Liidu ruumist Venemaa mõjusfäär, kus iga katse olukorda muuta nõuab väga suuri jõupingutusi.

Mäletatavasti avaldasid meie meediakanalid hiljuti endise Vene diplomaadi (Venemaa Riia saatkonna 3. sekretär 2002-2005, hetkel Lätis persona non grata) ja praeguse ajakirjaniku Dmitri Jermolajevi arvamuse, et Venemaa peaks naabrite suunal võtma finlandiseerimise asemel kasutusele pealetungipoliitika.

On selge, et Stratfori ja Jermolajevi analüüsid/arvamused lähtuvad erinevatest vaatenurkadest ning nendel on ka erinevad auditooriumid. Samas on järeldus aga üks: maailmapoliitikas on kujunenud situatsioon, kus pole välistatud aktiivsem dünaamika endise Nõukogude Liidu ruumis.

Venemaa kasvavast huvist nn mõjusfääri järele on räägitud juba pikemat aega (otsene signaal tuli Putinilt, kes 2006. aastal kahetses Nõukogude Liidu lagunemist), kuid esimest korda muutus see reaalsuseks 2008. aasta augustisõja ajal Georgia vastu. Venemaa eesmärgiks oli peatada NATO ittalaienemine, kukutada seaduslik võim Georgias (see pole täitunud) ning samas kinnitada kanda Lõuna-Kaukaasias. Sellel suunal aktiivsus kindlasti ei rauge.

Eelolevatel nädalatel saavad kindlasti jätkuvat tähelepanu Ukraina presidendivalimistega seonduvalt Kiievi ja Moskva suhted. Põhiküsimuseks mõistagi Krimmis asuv Venemaa Musta mere laevastik.

Stratfori analüüsi eesmärgiks võib kõige muu hulgas olla ka Valge maja mõjutamine, kus Ida-Euroopas ja Venemaa vahetus naabruses toimuv on radariekraani servas. Sama võiks arvata ka Euroopa Liidu kohta, kus idapartnerlus oli Rootsi eesistumise ajal selgelt tagaplaanil.

Balti riikide puhul on alanud aasta kõige kriitilisem sügavas majanduskriisis vaevlevale Lätile. Eelseisvad parlamendivalimised annavad ebastabiilses poliitilises keskkonnas suurepärase mänguruumi. Sellega seoses pole üleliigne lugeda analüüsi, mis valmis Moskvas juba 2008. aastal.

Meie poliitika peab aga selgelt lähtuma Euroopa Liidu ja NATO jõulisema ühispositsiooni ja poliitika taotlemisest. Eesti peab olema üks nendest riikidest, kes peab ennetavalt pöörama oma liitlaste ja partnerite tähelepanu võimalikele geopoliitilistele probleemidele oma idanaabruses.

Kommentaarid

Anonüümne ütles …
Igatahes huvitav lugemine. Olles ise 5 aastat õppinud Venemaa kõrgkoolis ja üsna hästi kursis nö.vene kogukonna hoiakutega baltlaste suunal, on kogu see lugu üsna murelikuks tegev.
Aga murelikuks teevad ka teatud Eestis toimuvad protsessid. Näiteks on selgusetu, miks suhteliselt suur arv nooremapoolset vene kogukonda soetab endale rühmadena tulirelvi. Käies möödunud aasta sügisel jahirelva taotlemiseks läbi relvakursused ja -eksami, jäi silma arusaamatult suur hulk valjuhäälseid vene noorte gruppe, kes kõik oma emakeeles ( relva- seadus annab selleks teatavasti loa ) läbisid samaaegselt käsitulirelva saamiseks nii kursust kui eksameid.
Eestlaskonna suhtarv vene kogukonda eksamil oli ehk 1/15.
Anonüümne ütles …
Kallis Marko, õelge palun, kas Eestis võiks olla presidendina, nt Valgevenemaalt pärit haritud, viisakas ja tark mees?
Anonüümne ütles …
Esimest kommentaari lugedes - tundub, et valmistutakse pronksöö 2-ks.
Anonüümne ütles …
Venemaa on meie suhtes pidevalt vihaseid avaldusi teinud. Vast peale K.. uut täielikku võimuletulekut on oldud targu viisakamad, kuna nende avaldustega on enda välispoliitiline maine üsnagi maha tehtud varem. Nüüd tegutsetakse selja taga rohkem.

Mis puutub relvalubadesse, siis loomulikult on peale kriisi kriitiline kontignent veelgi vihasem ja aktiviseerumas. Meil oleks olnud võimalus pronksmees rahumeelsete debattide tagajärjel ära viia, aga näe, 9. mai tuli vastu ja see oleks saanud meie jaoks kriitiliseks. Kuigi ma kritiseeriks kogu asja ettevalmistamise eest Reformierakonda küll, kuna juba aasta varem hakati tegutsema selles suunas.
Anonüümne ütles …
The Russians Are Coming the Russians Are Coming
Unknown ütles …
Mina isiklikult küll väga mures ei oleks. Millise ideoloogia valiks Venemaa, et vallutussõdadega tegelda Euroopas ?
"Grupp seltsimehi" - oleks ajalooline farss; NL taastamine - vastuolu iseendaga.
Ei eita, et mingit tulu ehk tõuseks tõepoolest kohalikele "venekeelsetele", kuid sedagi AINULT poliitilises mõttes. Majanduslik paratamatu krahh seejärel viiks aga isegi "nemad" mõistuse juurde tagasi.
Loomulikult on selline hoiatus vajalik - seda aga tõepoolest NATO-le endale, kes on teovõimas.

Populaarsed postitused sellest blogist

Verine Beslani tragöödia ikka lahenduseta

Are we ready for World War III?

EESTI EI LEPI ALLAANDLIKU MÕTTEVIISIGA