Eesti välispoliitika tõehetk
Sellist kahetsusväärset skandaali, mis on viimastel päevadel hargnenud Eesti välispoliitika ja tema otsustajate ümber, on varasemast raske meenutada. Mida päev edasi, seda ilmsemaks muutub, et olukord meie välispoliitiliste otsuste tegemisel on pehmelt öeldes kummaline.
Vastuolulised ning ebaselged signaalid on kujundanud kohati isegi arvamust, et konkreetseid ja meie jaoks suveräänseid välispoliitilisi otsuseid või hoiakuid võidaske piiri tagant küllaltki jõuliselt mõjutada. Välisministeerium on küll surveavaldamise oma ametlikus teates välistanud, kuid samas räägivad faktid pisut teist keelt.
Välisminister Urmas Paet ütles neljapäeval ERRile intervjuud andes sõna-sõnalt, et Jakemenko ja Markovi viisakeelu osas oli oma kriitilist meelt avaldanud "Euroopa Komisjoni kõrge esindaja". Reedel teatas Euroopa Komisjoni pressiteenistus omakorda, et nemad ei ole ega saagi liikmesriiki viisakeeldude küsimuses mõjutada. See on iga riigi suveräänne õigus. Nii see on.
Samas on viidatud, et viisakeelu mahavõtmise kiireloomulisuse tingis üks kavandatud rahvusvaheline kohtumine. Milline, seda teab välisminister Urmas Paet. Eeloleval nädalal tuleb tal selles osas palju seletada nii Riigikogu väliskomisjonis kui IRLi fraktsioonis.
Igatahes on meie välispoliitika usutavust see skandaal kõvasti puudutanud. Seepärast tuleb meil võimalikult kiiresti juhtunu tagamaad selgeks saada ning taastada Eesti välispoliitika selguse ning selgroogsuse.
Kommentaarid
On tava , et parlamendiliikmetele ja valitsusliikmetele, kui just ei ole kehtestatud sanktsioone, sissesõidukeeldu ja viisakeeldu ei kohaldata.
Kui selline tava on - siis on minu arust igati õige seda järgida. Aga kas ikka on?