Ülisalajased e-hääled
Viimastel päevadel on mitu inimest minu käest küsinud, et kas Riigikogu valimistel antud e-hääled on täielikult salastatud või on siiski teada, millistest valimisjaoskondadest nad pärinevad. Tunnistan, et kohe alguses jäin küsijale vastuse võlgu. Hiljem aga täpsustus, et e-häälte pärinemine on valimiskomisjonile mõistetavalt teada, kuid neid avalikult ei kuvata.
Mida aasta edasi, seda enam valijaid teeb oma otsuse e-hääletamise kaudu. Seekord oli meil rekordiliselt 140 000 e-valijat. Samas on meil aga kujunenud seis, et pabersedelil antud hääled on jaoskonnapõhiselt avalikult tuvastatud, kuid e-hääled mitte. Nii on kujunenud olukord, kus Riigikokku valitud rahvaesindajal puudub täielik ülevaade sellest, kuidas jaotusid ringkonnas temale antud hääled.
Mina sain äsjastel valimistel täpsustatud andmetel Harju- ja Raplamaal 3943 häält, millest 1708 olid e-hääled ehk siis koguni 43 protsenti. 2007. aastal oli e-hääli mul viis korda vähem - 332 (11% kõigist häältest). Sarnane trend oli nüüd paljudel kandidaatidel.
Valimisjaoskonnad saavad ju vastavalt kehtivale seadusele enne valimispäeva teada, kes valijatest on andnud e-hääle. Mõistagi on põhiseadusega tagatud hääletamise salajasus. Samas ma siiski usun, et targad masinad suudavad hääled kokku lugeda ka selliselt, et kodanike põhiõigused on kaitstud ning samas on ka teada, millisest jaoskonnast e-hääl anti. Tõsi, valimistulemuste endi kokkulugemine ei käinud seekord küll e-riigile kohasel viisil. Aga asja annab ju alati parandada:)
Kommentaarid