Venemaa pressib Euroopat USA vastu

Genfi järve äärne Evian on maaliline paik. Prantslastel on, kuhu oma külalisi kutsuda. Ometi jäi Eviani idüllist väheseks, et mõjuda positiivselt täna sinna kogunenud liidrite meeleolule. Pole kuigi suur liialdus, kui öelda, et läänemaailm on jõudnud viimase poolsajandi ühte sügavamasse kriisi.

Eviani kohtumise peakangelaseks sai ettearvatult Venemaa president Dmitri Medvedev. Tema tänane kõne oli justkui järg Putini kõnele Münchenis eelmise aasta veebruaris. Ei mingit valehäbi ega piinlikkust augustisõja käimalükkajalt. Ja kahjuks ka mitte mingit tõrget ei Prantsusmaa liidrilt ega teistelt.

Medvedevi kõne peamine sõnum oli Euroopale ühene: unustage USA, Venemaa on teie tegelik liitlane. Kõigis maailmapattudes süüdi Washington on viinud Euroopa krahhi äärele. Päästja pole keegi muu, kui Venemaa. Uue koostöö aluseks peaks saama uus julgeolekuarhitektuur ning rahvusvaheline finantssüsteem.

Venemaa president suutis edukalt meelitada ka Prantsusmaa presidenti. Vägede väljaviimine Gruusiast olevat lõpule viidud. Tõsi, puhvertsoonidest tõesti. Kuid mitte Gruusia rahvusvaheliselt tunnustatud territooriumilt Abhaasias ja Lõuna-Osseetias. 12. augustil sõlmitud Medvedevi-Sarkozy leppes sätestati vägede tagasitõmbamine 7. augusti eelsetele positsioonidele. Seda pole tehtud.

Sarkozy aga ütles eile, et kuna Venemaa on täitnud rahuleppe tingimused, siis peab ta vajalikuks Euroopa Liidu ja Venemaa partnerluskõneluste jätkumist. Samas ei koosne Euroopa Liit üksnes Prantsusmaast või Saksamaast. Sellise sammu astumiseks peavad nõus olema ikkagi kõik liikmesmaad. Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjon arutab seda küsimust eeloleval reedel.

Kommentaarid

Marko Mihkelson ütles …
Hea artikkel Obama nõunikult: http://www.iht.com/articles/2008/10/07/opinion/edbrzezinski.php
Marko Mihkelson ütles …
Veel üks väga hea lugu Edward Lucaselt tänasest FTst: http://www.ft.com/cms/s/0/cabd7972-954e-11dd-aedd-000077b07658.html?nclick_check=1
KT ütles …
muuseas, kelle pädevuses on selliste EL-läbirääkimiste otsustamine. Leedu on väidetavalt öelnud, et on valmis neid kõnelusi blokkima. kes peaks olema Eestis see, kelle analoogne sõna tähendab "ja" või "ei"?

Populaarsed postitused sellest blogist

MÄGI-KARABAHHI VERESÕLM

ABIELUREFERENDUM KUI EESTI BREXIT

MILLINE USA PRESIDENT VASTAKS EESTI OOTUSTELE?