OLUKORRAST ISAMAA JA RES PUBLICA LIIDUS


Isamaa ja Res Publica Liidul pole täna kuigi lihtsad ajad. Nii Riigikogu valimised kui sellel nädalal Pärnus lahvatanud liikmehõive skandaal on andnud selge signaali - me vajame väga põhjalikku sisemist muutust.

Meil pole enam mitte kuhugi taganeda. Muutus ja uus algus peab sündima juba sellel laupäeval erakonna suurkogul Tallinnas. Ja kui seda ei juhtu, võivad meedia karmid prognoosid ka tõeks osutuda.

Suur läbikukkumine Riigikogu valimistel ning erakonnasisest usaldust lõhkuvad sisemanipulatsioonid on viinud meie maine väga ohtlikkusse madalseisu.

Põhjuseid on kindlasti erinevaid, kuid mina pean kõige olulisemaks probleemiks erakonna senist juhtimist. Kuidas saab usutavalt rääkida avatusest, demokraatiast ja Eestit edasiviivatest sammudest erakond, kus otsuste tegemine on sageli olnud arusaamatu, kus võimust hoitakse kümne küünega kinni ning kus üksikute seas levib arvamus, et nad on asendamatud. Samas, kus meil on erakonnas kümneid ja sadu väga tuntud ja andekaid inimesi kõige erinevamatelt elualadelt.

Tõsi, IRL pole siinkohal suur erand. Paslik on meelde tuletada, et sarnaseid probleeme on viimase aja avalikes debattides ilmnenud ka teiste Eesti erakondade sisekaemustes. Näib, et meie poliitilises keskkonnas on saabunud uue korrastumise aeg. See on hea.

Demokraatlikult eduka koosluse üks peamisi tunnusjooni on arvamuste pidev konkurents. See on alus ka eduka ja tulevikku vaatava, Eestile olulisi otsuseid pakkuva ja neid elluviiva erakonna toimimisele.

Vaadakem üksteisele otsa – kas meie silmis on täna piisavalt sära ja positiivset teotahtelisust? Kas meie sõbrad ja tuttavad on uhked IRLi üle? Paljudel on täna suured kõhklused.  

Seda kõike öeldes olen ma samas veendunud, et avatud ja uuendusliku meelega ning tulevikku suunatud paremtsentristlik erakond on Eestile just praegu ja ka tulevikus oluliseks sisemiseks tugisambaks.

Meie senine tee alates Mart Laari esimesest valitsusest on näidanud, et oskame isamaad kaitsta ning seista suurte reformide läbiviimise eest. Täna peame oma valijatele ning kõhklevatele toetajatele ütlema - Eesti ei saa Isamaata! Eesti ees on keerukad väljakutsed nii julgeoleku tugevdamisel, riigi reformimisel kui majanduse elavdamisel. Kõigis nendes küsimustes on uueneval IRLil anda oma panus.

Homse suurkogu eel on välja käidud mitmeid häid ideid (Margus Tsahkna, Tõnis Palts), kuidas erakonna juhtimist muuta kaasavamaks ning avatumaks. Samas ei aita meid ükski põhikirja muudatus, kui me ise ei muuda oma poliitilist käitumiskultuuri.  Uuel esimehel saab olema erakordne vastutus seda tööd tehes. Ja siin on aeg armutu.

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

ABIELUREFERENDUM KUI EESTI BREXIT

MILLINE USA PRESIDENT VASTAKS EESTI OOTUSTELE?

MÄGI-KARABAHHI VERESÕLM