Eeesti huvi Aasia suunas on kasvuteel


Eesti strateegiline huvi ­Aasia ja sealhulgas Hiina suunal on iga aastaga muutumas konkreetsemaks, eriti viimastel kuudel on jõutud ka sõnadest kaugemale. Eelmise aasta kevadel riigikogu väliskomisjoni avaldatud Aasia strateegiale aastani 2025 on järgnenud valitsuse Aasia programm, mille käigus on käivitumas terve rida toetusprojekte.

Majanduskontaktide arv Hiina suunal on märgatav. Alles äsja viibisid Jilini provintsis Eesti tuuleenergeetika ettevõtjad. Eestit on aga külastanud järjepannu mitu Hiina ettevõtjate delegatsiooni.


Potentsiaal. Eestil on näiteks võrdluses kas või Soomega Hiina suunal lähematel aastatel vähemalt kolme-neljakordse juurdekasvu potentsiaal.


Eelmisel aastal oli meie kaubavahetus Hiinaga 581 miljonit eurot, millest lõviosa moodustas import. Näiteks Lätil oli kaubakäive Hiinaga eelmisel aastal 396 miljonit eurot, Soomel aga koguni 7,1 miljardit eurot. Loomulikult ei kasva numbrid üleöö ja selleks peab panustama ka riik oma tugisüsteemidega.


See aasta ongi Hiina asjus märgiline, sest Eesti saab endale ­pärast pikki ponnistusi Pekingis oma saatkonnahoone. Aga üksnes majast on mõistagi vähe abi.


Eesti ettevõtja ootab sageli välisturgudele liikudes riigi tugisüsteemidelt abi eeskätt usaldusväärsete kontaktide leidmisel. Aasia ja Hiina suunal on selline teave eriti väärtuslik.


Seepärast on just kontaktid ja pidevalt täienev kogemustepagas peamine kapital, mida meie välisesindused saaksid ka Hiinas Eesti ettevõtjatele pakkuda. Tuleb ise olla aktiivne ning huvi korral abi paluda. Lisaks Pekingile on meil Shanghais hea tandem – peakonsulaat ja EASi esindus. Praegusele investeeringute nõustajale oleks hea meie Hiina meeskonda lisada veel ka ekspordinõunik.


Õppige hiina keelt! Hiinas on kujunenud arvestatav Eesti inimeste kogukond, kelle kontaktid ning kogemused võiksid olla samuti abiks uutele üritajatele.

Ja lõpuks ei maksa unustada, et hiinlased on maailmas tuntud heldete turistidena. See­pärast võiksid meie turismiettevõtjad kaaluda hiina keele laiemat kasutamist oma teenustevalikus. Kes ees, see mees. Müügi­argument kindlasti.

Arvamus ilmus tänases Äripäevas.

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

VAHETUD MULJED UKRAINA SÕIDULT

SÜÜRIA KUI MAAILMA PÜSSIROHUTÜNN

MIHKELSON: NÄIDATA TULEB USUTAVAT JÕUDU